― تبلیغات ―

spot_img

درمان کم خونی ، برای کم خونی چی بخوریم؟

کم خونی ( انمی ) ، به طور کلی، ناشی از کاهش گلبول های قرمز خون است که سپس باعث کاهش اکسیژن در بدن...
خانهسبک زندگیدرمان آلرژی و حساسیت به لاتکس

درمان آلرژی و حساسیت به لاتکس

این روزها افراد بسیار زیادی به آلرژی و حساسیت دچار هستند این بیماری یکی از بیماری‌های آزاردهنده است که افراد را ترغیب به درمان آن می‌کنند یکی از این آلرژی‌ها حساسیت به ماده‌ای به نام لاتکس است در بعضی از محصولات مانند دستکش و کاندوم و غیر وجود دارد.
این افراد هنگامی که دستکش‌ها را دست می‌کنند دچار التهاب در پوست و قرمزی شده و سپس دچار خارش بسیار شدیدی می‌گردند.
همچنین این افراد هنگام استفاده از کاندوم دچار التهاب در آلت تناسلی خود و نیز خارش می‌گردند در این مقاله می‌خواهیم به علائم و درمان این بیماری اطلاعات کاملی را بدهیم.

علائم حساسیت به لاتکس

برخی از افراد دچار هیچ گونه آلرژی نمی‌باشند اما در مقابل افرادی وجود دارد که دچار آلرژی به مواد مختلف هستند. یکی از این مواد لاتکس می‌باشد که در دستکش‌هایی که با آنها ظروف را می‌شویم و همچنین در کاندوم‌ها و سرپستانک ها وجود دارد علائم آلرژی و حساسیت به ماده لاتکس آزاردهنده بوده و تقریباً در بیشتر افراد دچار علائم یکسانی می‌باشد. این علائم عبارتند از موارد زیر می‌باشد.

  • تحریک و التهاب پوست
  • قرمزی پوست
  • خارش پوست
درمان آلرژی به لاتکس

تحریک و التهاب پوست

در هنگام لمس و ارتباط با این مواد پوست دچار قرمزی و سپس خارش می‌شود که این موضوع مربوط به تمام قسمت‌های بدن مانند لب‌ها و دست‌ها و آلت تناسلی می‌باشد.

قرمزی پوست

پس از یک روز  پوست دچار بثورات و راش های پوستی و کهیر می کرد که باعث قرمزی پوست می گردد.

خارش پوست

پس از ایجاد شدن بثورات و قرمزی در پوست دچار خارش می شود.

درمان و  پیشگیری حساسیت به لاتکس

  • یکی از بهترین پمادهایی که برای درمان خارش و حساسیت به لاتکس بسیار کاربرد دارد پماد فلوئونوسینولون می‌باشد.
  • هنگام استفاده از دستکش‌ها برای کار و نظافت و شستن ظروف می‌توانید از دستکش‌های نایلونی یکبار مصرف در زیر این دستکش‌ها استفاده کنید.

لاتکس چیست و چرا باعث بروز حساسیت می‌شود

لاتکس پروتئینی است از شیره درختی تولید می‌شود که در طی فرایند تولید آن از مواد شیمیایی برای نرم شدن و منعطف بودن آنها استفاده می‌شود. لاتکس به عنوان یک پلاستیک طبیعی شناخته شده و افرادی که با لمس و استفاده از مواد دارای این پروتئین دچار حساسیت و آلرژی می گردند به مواد شیمیایی که در فرایند تولید استفاده شده آلرژی داشته و یا به خود پروتئین لاتکس خساست دارند.
هنگام مواجهه بدن با این ماده سیستم ایمنی بدن سلامت فرد را دچار تهدید دیده و شروع به از بین بردن آن می کند.

حساسیت به لاتکس

درمان دائمی حساسیت به لاتکس

در حال حاضر هیچ درمانی برای حساسیت به این ماده وجود ندارد اما می‌توان از آن پیشگیری کرد برای مثال می‌توان از دستکش‌هایی استفاده نمود که این ماده در آن نباشد.همچنین می‌توان در هنگام استفاده از این دستکش‌ها ابتدا دست‌ها را با دستکش‌های نایلونی پوشانده و سپس دستکش‌های دارای لاتکس را استفاده کنید.
همچنین اگر دچار این حساسیت می‌باشید می‌توانید از کاندوم‌هایی که دارای این ماده نمی‌باشند و با نام کاندوم ضد حساسیت به فروش می‌رسند استفاده کنید.
همچنین هنگام مواجهه با این آلرژی می‌توانید به پزشک مراجعه کرده تا با تجویز داروها به کاهش علائم و بهبود آن اقدام کنید.

نکته:

حساسیت پوستی با آگزما متفاوت است اما آلرژی پوستی و حساسیت به لاتکس می‌تواند باعث بروز اگزما شده اما این بدان معنی نیست که کسانی که دچار آگزومای پوستی هستند به لاتکس نیز حساسیت دارند.

درمان‌های خانگی حساسیت به لاتکس چیست

اگر حساسیت به لاتکس خفیف باشد می‌توانیم با درمان‌های خانگی و استفاده از پمادهایی علائم خود را کاهش دهید، ابتدا سعی کنید از موادی که دارای لاتکس هستند استفاده نکرده و از آنها دوری کنید، در هنگام خریداری محصولات مورد نظر با فروشندگان صحبت کرده و از آنها درخواست محصولاتی کنید که این ماده در آن وجود نداشته باشد ،تا زمان بهبودیه آلرژی پوستیان سعی کنید کمتر از مواد شوینده و عطری استفاده کنید

1 نظر

  1. خیلی ممنون ، واقعا دستکش نایلونی خیلی به درد میخوره دیگه حساسیت به دستکش اشپزخانه نداری

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید