― تبلیغات ―

spot_img

درمان کم خونی ، برای کم خونی چی بخوریم؟

کم خونی ( انمی ) ، به طور کلی، ناشی از کاهش گلبول های قرمز خون است که سپس باعث کاهش اکسیژن در بدن...
خانهسبک زندگی۲۲ نشانه‌ استرس

۲۲ نشانه‌ استرس

1-داشتن سردرد‌های مکرر

در مطالعه ای که در سال 2015 منتشر شد، محققان بیش از 5000 نفر و نحوه واکنش آنها به استرس را بررسی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که افرادی که استرس بیشتری داشتند سردرد بیشتری را تجربه کردند. شدت سردرد نیز با شدت استرس افزایش یافت. 14 درصد از شرکت کنندگان از میگرن رنج می بردند.

در مجله Headache and Pain، مطالعه دیگری انجام شد که در آن 44 درصد از بیماران سردردهای مزمن را در حین یا پس از یک رویداد استرس زا تجربه کردند. زمانی که افراد مشغول هستند، آب کمتری می نوشند و به اندازه کافی نمی خوابند، که هر دو می توانند منجر به سردرد شوند. اگر سردردهای مکرر یا شدیدتری را تجربه می کنید، باید احساسات خود را بررسی کنید.

2. آسیب به سیستم ایمنی بدن و زیاد مریض شدن

استرس همچنین به سیستم ایمنی بدن آسیب می رساند. در سال 2010، محققان 27 مطالعه را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که افرادی که استرس بالایی دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی هستند. مطالعه دیگری نشان داد که افراد تحت استرس نسبت به واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی ضعیف تری دارند.

کورتیزول، هورمون استرس، می تواند تعداد لنفوسیت های سیستم ایمنی را کاهش دهد. به عبارت دیگر، استرس از عملکرد موثر سیستم ایمنی جلوگیری می کند، به همین دلیل است که افراد پس از یک دوره استرس زا بیمار می شوند.

3. کم حافظه بودن و به سختی موارد را به یاد آوردن

 کم حافظه بودن

در سال 2018، محققان نتایج مطالعه‌ای را منتشر کردند که در سال 1984 انجام شد. این مطالعه به این نتیجه رسید که افرادی که بالاترین سطح کورتیزول را دارند، بیشترین میزان از دست دادن حافظه را تجربه می‌کنند و آنها را در معرض خطر زوال عقل قرار می‌دهند.

استرس مزمن به مرور زمان بر هیپوکامپ اثر می گذارد. هیپوکامپ حافظه کوتاه مدت را کنترل می کند و آسیب به هیپوکامپ منجر به از دست دادن حافظه می شود. در بسیاری از موارد، غلبه بر استرس منجر به بهبود حافظه می شود.

4. احساس خستگی مدام و طولانی

احساس خستگی ممکن است برخلاف استرس به نظر برسد، اما تحقیقات نشان می دهد که این دو با هم مرتبط هستند. در سال 2012، محققان دانشگاه تورنتو تأثیر محیط بر خستگی را بررسی کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که محیط های استرس زا باعث خستگی می شود.

وقتی افراد تحت استرس هستند، تمرکز و توجه حتی در سطح ساده برای آنها دشوار است. هر چه محرک ها بیشتر باشد، توجه کمتری می توانیم داشته باشیم. در نتیجه، ما احساس درگیر شدن یا سرگرمی نمی کنیم.

5. کم‌خوابی

استرس می تواند بدن را در حالت جنگ یا گریز قرار دهد. اگر نتوانید آرام باشید، نمی توانید خوب بخوابید. در مطالعه‌ای در سال 2005، محققان به این نتیجه رسیدند که شرکت‌کنندگانی که ساعات طولانی‌تری کار می‌کردند، روزهای کاری پر استرس‌تری داشتند و شب‌ها کمتر می‌خوابیدند. مطالعه دیگری نشان داد که استرس یک عامل خطر بسیار مهم برای بی خوابی است.

اگرچه استرس می تواند منجر به بی خوابی شود، اما شرایط و بیماری های دیگری مانند آسم و دردهای مزمن نیز می تواند منجر به این موضوع شود. بی خوابی ناشی از اضطراب می تواند باعث تنش عضلانی، تنش بیش از حد و ناتوانی در کنترل افکار شود.

6. مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی

وقتی افراد استرس دارند، دستگاه گوارش آنها اولین جایی است که درگیر می شود. بر اساس یک مصاحبه، بیماران اغلب در هنگام استرس دچار یبوست یا اسهال می شوند. در سال 2019، محققان 18 مطالعه را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که استرس باعث علائم مشکلات گوارشی مانند اسهال، یبوست و بیماری التهابی روده می شود.

7. جوش زدن

تاول زدن بیش از حد یکی از نشانه های بارز استرس است. در سال 2007، محققان 94 نوجوان را در زمان های استرس زا مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که هر چه استرس آنها بیشتر باشد، آکنه آنها بدتر می شود.

افراد استرس زا به طور ناخودآگاه تمایل دارند صورت خود را لمس کنند که این امر باعث پخش شدن باکتری روی صورت آنها و بدتر شدن آکنه می شود. اگر وقت کمی دارد، طبق معمول صورت خود را نشویید. تغییرات هورمونی و تولید بیش از حد سبوم نیز می تواند در دوره های استرس شدید رخ دهد.

8. کاهش و سپس افزایش اشتها

استرس هم می تواند باعث افزایش و هم کاهش اشتها شود. اما چگونه این اتفاق می افتد؟ استرس هورمون اپی نفرین را فعال می کند که باعث واکنش جنگ یا گریز می شود. در کوتاه مدت، این هورمون غذا خوردن را متوقف می کند. اگر استرس از بین نرود، سطح کورتیزول افزایش می یابد و اشتها افزایش می یابد.

مطالعه ای در سال 2006 نشان داد که 38 درصد از شرکت کنندگانی که استرس داشتند اشتهای کمتری داشتند و 62 درصد اشتهای بیشتری داشتند. 129 شرکت کننده که احساس استرس داشتند بدون اینکه گرسنه باشند چیزی خوردند. اگر از افزایش اشتهای خود آگاه هستید، می توانید از کاهش یا افزایش وزن ناسالم جلوگیری کنید.

9. داشتن احساس تنبلی بیشتر از حد معمول

مغز انرژی زیادی را برای پردازش احساسات مصرف می کند. بنابراین، هر چه احساس شدیدتر باشد، انرژی کمتری خواهید داشت. در یک مطالعه در سال 2011، 2483 نفر که از خستگی رنج می بردند مورد بررسی قرار گرفتند. نتیجه این بود که سطوح انرژی با سطوح بالاتر استرس کاهش یافت.

افرادی که به شدت احساس خستگی می کنند ممکن است آب کمی بنوشند، رژیم غذایی ناسالم داشته باشند یا خواب کافی نداشته باشند. همه اینها می تواند منجر به خستگی مداوم شود. هنگامی که بدن استرس را پردازش می کند، ویتامین های B و منیزیم بیشتری مصرف می کند که هر دو به جوان سازی بدن کمک می کنند.

10. گردن‌ درد بیشتر

گردن‌ درد بیشتر

استرس به ماهیچه ها می گوید که منقبض شوند. طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، انقباض راه بدن برای محافظت از خود در برابر آسیب و درد است. این یک پاسخ طبیعی جنگ یا گریز به استرس است. این انقباض می تواند باعث آسیب بیشتر به نواحی مانند گردن شود که درد دارند.

11. عدم تمرکز

اگر استرس دارید، تمرکز یا تصمیم گیری برای شما دشوار خواهد بود. استرس طولانی مدت عملکردهای شناختی را کاهش می دهد. از آنجایی که ذهن شما با احساسات شدید سروکار دارد، دیگر جایی برای تمرکز روی پروژه ها یا ایده های طوفان فکری ندارد.

البته نکته عجیب این است که استرس تمرکز را برای مدت کوتاهی افزایش می دهد، اما زمانی که برای مدت طولانی تری استرس دارید، ذهن شما انرژی بیشتری مصرف می کند و انرژی کمتری برای تمرکز باقی می ماند.

12. سرگیجه‌ی مبهم و طولانی‌مدت

از آنجایی که استرس ضربان قلب ما را افزایش می دهد، می تواند تنفس ما را نیز تسریع کند. زمانی که فرد برای مدتی نفس های کم عمق می کشد، به دلیل کمبود اکسیژن احساس سرگیجه می کند. این یک علامت رایج استرس است.

در یک مطالعه در سال 2018، شرکت کنندگان در هنگام تجربه استرس عاطفی احساس سرگیجه بیشتری داشتند. این علامت تنها محدود به استرس نیست و از اضطراب و عصبانیت نیز سرچشمه می گیرد. محققان توصیه می کنند در صورت احساس سرگیجه از استرس، تنفس آهسته و عمیق را تمرین کنید.

13.‌ فشار خون – ضربان قلب بالا

وقتی استرس داریم ضربان قلبمان تندتر می شود. آدرنالین و کورتیزول ضربان قلب را افزایش می دهند و رگ های خونی را منقبض می کنند. این تغییرات فیزیکی بدن را برای پاسخ جنگ یا گریز آماده می کند.

خوشبختانه فشار خون پس از کاهش استرس از بین می رود. بر اساس یک مطالعه منتشر شده، فشار خون افراد تحت استرس پس از گوش دادن به موسیقی آرام بخش به حالت عادی بازگشت. اگرچه اکثر مردم نمی توانند فشار خون خود را احساس کنند، اما ممکن است ضربان قلب خود را احساس کنند. اگر دائماً ضربان قلب شما افزایش می یابد، استرس دلیل آن است.

14.  اضطراب

اضطراب

استرس و اضطراب یک چیز نیستند. اضطراب یک پاسخ استرس است که در آن فرد نگران آینده است. استرس مداوم به آرامی اضطراب را افزایش می دهد. در سال 2011، محققان به این نتیجه رسیدند که افراد مبتلا به استرس مزمن در طول زمان حملات پانیک بیشتری را تجربه می کنند. اگر اضطراب شما با زندگی روزمره شما تداخل دارد، شما دچار اختلال اضطرابی هستید و باید با یک متخصص مغز و اعصاب صحبت کنید.

15. تعریق زیاد

تعریق منظم بدن را در محیط گرم خنک می کند. وقتی تحت استرس هستید، بدن نوع متفاوتی از عرق را از غدد آپوکرین ترشح می کند. این عرق بیشتر شیری به نظر می رسد و به سرعت تبخیر نمی شود. با نشستن این عرق روی پوست، باکتری ها افزایش می یابد و بدن بوی بدتری می دهد.

16. افزایش رفلاکس اسید

در هنگام استرس، افراد احساس سوزش بیشتری از افزایش رفلاکس اسید می کنند. دلیل این چیست؟ محققان خاطرنشان کردند که شرکت کنندگانی که استرس داشتند علائم بیشتری را تجربه کردند اما قبل از استرس اسید معده نداشتند.

17. حس تنهایی

افرادی که استرس دارند ممکن است تعهدات اجتماعی را رد کنند زیرا احساس خستگی می کنند. اما طبق تحقیقات جدید، تغییرات هورمونی منجر به احساس تنهایی می شود. هورمون های استرس مانند آدرنالین می توانند گیرنده های انتقال دهنده های عصبی را تغییر دهند. این موضوع باعث می شود فرد احساس تنهایی کند که باعث استرس بیشتر در او می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند. تنهایی طولانی مدت حتی ساختار ذهن شما را در طول زمان تغییر می دهد.

18. داشتن احساس ناتوانی

داشتن احساس ناتوانی

وقتی فردی احساس خستگی زیادی می کند اما نمی تواند مشکل را حل کند، احساس درماندگی می کند. یک مطالعه این احساس را به یک پاسخ فیزیکی مرتبط می کند. این مطالعه به این نتیجه رسید که کارمندان زن که احساس ناتوانی می‌کردند، نشانه‌هایی از استرس شدید مانند فشار خون بالا و ضربان قلب سریع را نیز نشان دادند.

19. بدتر شدن درد مزمن

اگرچه درد مزمن همیشه با استرس شروع نمی شود، اما با استرس بدتر می شود. مطالعات نشان داده اند که کورتیزول هورمون استرس درد مزمن را افزایش می دهد. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که شرکت کنندگان مبتلا به کمردرد مزمن کورتیزول کافی برای نشان دادن استرس طولانی مدت و مداوم داشتند.

20. دچار لرزش شدن عضلات

لرزش و حرکات غیر ارادی دیگر نشانه های استرس است که می تواند در یک یا چند قسمت از بدن رخ دهد، اما اغلب در دست ها، بازوها، سر، تارهای صوتی و پاها رخ می دهد. اگرچه لرزش ناشی از استرس خطرناک و کشنده نیست، اما می تواند بسیار آزاردهنده باشد. دلیل لرزش این است که عضلات بدن به دلیل استرس برای مبارزه یا فرار آماده می شوند.

21. صدای وزوز در گوش

شنیدن صدای وزوز خفیف مداوم در سر را وزوز گوش می نامند و بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که 75 درصد از بیماران وزوز گوش تحت استرس متوسط ​​تا شدید بودند.

22. زودرنجی

افزایش تحریک پذیری یا صرفاً استرس داشتن نیز نشانه استرس است. اگرچه تحریک پذیری یک احساس رایج است، اما در افرادی که بیش از حد معمول استرس را تجربه می کنند، تشدید می شود. وقتی در شرایط استرس زا در زندگی قرار می گیریم، مدیریت احساساتمان سخت تر می شود و به سادگی خسته می شویم. افرادی که تحت استرس هستند به احتمال زیاد کمتر تحمل و تحریک پذیر هستند.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مقاله قبلی
مقاله بعدی