― تبلیغات ―

spot_img

درمان کم خونی ، برای کم خونی چی بخوریم؟

کم خونی ( انمی ) ، به طور کلی، ناشی از کاهش گلبول های قرمز خون است که سپس باعث کاهش اکسیژن در بدن...
خانهسبک زندگیانواع سردرد

انواع سردرد

شایع‌ترین انواع سردرد اولیه

  • سردرد تنشی
  • سردرد خوشه‌ای
  • میگرن
  • سردرد مداوم یک‌طرفه‌
  • سردرد یخ‌ شکن
  • سردرد صاعقه‌‌ای

1- سردرد تنشی

سردرد تنشی

کمبود خواب، خستگی، عصبانیت، اضطراب یا استرس موقت معمولا باعث سردرد تنشی می شود که یکی از رایج ترین انواع سردرد است. در سردرد تنشی، که به آن «سردرد استرسی» نیز می‌گویند، درد خفیف یا متوسطی را در دو طرف سر خود احساس می‌کنید، به‌طوری‌که گویی نوار یا نواری محکم به دور پیشانی‌تان بسته شده است. درد ضربان دار نیست و معمولا از پیشانی، شقیقه ها یا پشت سر و گردن شما شروع می شود.

2. سردرد خوشه‌ای

سردرد خوشه‌ای

سردرد خوشه ای یکی از دردناک ترین انواع سردرد است که معمولا در اطراف و پشت یک چشم یا یک طرف صورت رخ می دهد.

3. میگرن

سر درد میگرن

میگرن نوعی سردرد که باعث درد شدید و احساس ضربان در یک طرف سر می شود

۴.  سردرد یک‌ طرفه‌

سردرد یک‌ طرفه‌

همی کرانیا سردرد متوسطی است که در یک طرف سر احساس می شود و حداقل تا سه ماه به طور مداوم ادامه می یابد.

6. سردرد یخ‌ شکن

سردرد یخ‌ شکن

سردرد یخ شکن با دردهای خنجری کوتاه و تیز در سر مشخص می شود که تنها چند ثانیه طول می کشد. این نوع سردرد می تواند مانند ضربه تبر یا چندین ضربه متوالی باشد. افرادی که آن را تجربه می کنند، درد را به عنوان ضربه زدن به سر یا چشم با کلنگ یخ یا تبر توصیف می کنند.

6. سردرد صاعقه‌‌ای

سردرد صاعقه‌‌ای

سردرد تندرکلاپ سردرد بسیار شدیدی است که به سرعت ایجاد می شود و در کمتر از یک دقیقه به اوج خود می رسد. این نوع سردرد ممکن است با علائم دیگری مانند تهوع، استفراغ، تب، تشنج یا تغییر در وضعیت روانی همراه باشد.

انواع سردرد ثانویه

سردرد ثانویه نشانه یک محرک یا مشکل اساسی است. اگر محرک سردرد برای مدت طولانی وجود داشته باشد، سردرد شما می تواند مزمن شود. به طور کلی، درمان علت زمینه ای به تسکین درد کمک می کند.

1. سردرد آلرژی

سردرد سینوسی

اگر عفونت سینوسی، سرماخوردگی یا آلرژی دارید، ممکن است به دلیل تجمع مخاط دچار سردرد سینوسی شوید. درد ناشی از این نوع سردرد اغلب در ناحیه سینوسی و جلوی سر متمرکز است. همچنین ممکن است گرفتگی بینی، تب یا ترشحات غلیظ مخاطی داشته باشید.

۲. سردرد هورمونی

سردرد هورمونی قاعدگی

زنان معمولا سردردهایی را تجربه می کنند که به نوسانات هورمونی مربوط می شود. سردردهایی که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان “میگرن قاعدگی” شناخته می شوند. این نوع سردردها می توانند درست قبل، در حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در زمان تخمک گذاری رخ دهند.

۳. سردرد مرتبط با کافئین

سردرد مرتبط با کافئین

کافئین بر جریان خون به مغز تأثیر می گذارد. به همین دلیل، مصرف بیش از حد کافئین یا قطع ناگهانی آن می تواند باعث سردرد شود.

۴. سردرد فعالیتی

سردرد فعالیتی

سردردهای فعالیتی به سرعت پس از فعالیت بدنی شدید رخ می دهند. وزنه زدن، دویدن و داشتن رابطه جنسی همگی محرک های رایج این نوع سردرد هستند.

6. سردرد ناشی از فشار خون بالا

سردرد ناشی از فشار خون بالا

این نوع سردرد یک علامت اورژانسی است و زمانی رخ می دهد که فشار خون شما به سطح خطرناکی برسد. محل سردرد فشار خون بالا معمولاً در دو طرف سر است و با هر فعالیتی بدتر می شود.

6. سردرد برگشتی

سردرد برگشتی

سردردهای برگشتی را «سردرد با دوز بیش از حد» نیز می نامند. اگر به طور مکرر از مسکن های بدون نسخه استفاده می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این نوع سردرد باشید. استفاده زیاد از این داروها به جای کاهش درد منجر به سردرد بیشتر می شود.

8. سردرد پس از سانحه

سردرد پس از سانحه

سردردهای پس از سانحه می تواند ناشی از هر نوع ضربه به سر باشد. این سردردها شبیه سردردهای میگرنی یا تنشی هستند و معمولاً 6 تا 12 ماه طول می کشند. سردردهای پس از ضربه می توانند مزمن شوند. پزشکان اغلب درمان دارویی (شامل تریپتان ها، سوماتریپتان، مسدود کننده های بتا و آمی تریپتیلین) را برای کنترل این نوع سردرد توصیه می کنند.

8. سردرد اسپاینال

سردرد اسپاینال

سردرد نخاعی ناشی از کاهش فشار مایع مغزی نخاعی و پس از یک سوراخ کمری (نمونه برداری مایع مغزی نخاعی) است. این نوع سردرد در ناحیه پیشانی، بالای گردن و پشت سر احساس می شود.

ارسال دیدگاه

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید